Na jakiej wysokości okap kuchenny sprawdzi się najlepiej?

Okapy kuchenne to uniwersalne urządzenia, wykorzystywane tak w lokalach komercyjnych jak i prywatnych mieszkaniach. Okap pełni rozmaite funkcje związane przede wszystkim z oczyszczaniem środowiska kuchennego oraz powodowaniem i utrzymywaniem ciągu. Dzięki niemu pozbywamy się intensywnych zapachów i wilgoci, co ma szczególnie duże znaczenie w czasie przygotowywania posiłków. By okap skutecznie pełnił swoje funkcje powinien zostać zamontowany w sposób gwarantujący jego bezpieczne użytkowanie, a przede wszystkim na precyzyjnie ustalonej wysokości. Rozmaite czynniki mają wpływ na jej określenie, a w tym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie. Podpowiadamy – jak ustalić optymalną wysokość okapu względem kuchenki oraz dlaczego ma to wpływ na skuteczną pracę tego urządzenia.

Okapy kuchenne – najważniejsze wymogi montażowe

W wyborze miejsca montażu okapu kluczowe są względy bezpieczeństwa oraz ergonomii. Cichy okap kuchenny powinien zostać przymocowany do stabilnej i solidnie wykonanej ściany oraz podłączony do kanału wentylacji, przez który będą odprowadzane kuchenne opary. Ważnym etapem jest też wybór systemu orurowania oraz jego odpowiednie ułożenie. Kluczowa jest ponadto wysokość, którą odmierzamy nie względem podłoża, ale względem powierzchni kuchenki lub płyty indykcyjnej, na których będziemy przygotowywać posiłki na co dzień.

Kuchenki gazowe – optymalna wysokość okapu

Kuchenki gazowe to wciąż jedne z najpopularniejszych urządzeń w obróbce termicznej posiłków, wybierane tak z uwagi na ich atrakcyjny ponadczasowy design, jak i na możliwość precyzyjnej kontroli siły ognia. Docelową wysokość względem kuchenki gazowej określamy odmiennie, w zależności od konkretnego wariantu okapu.

W przypadku okapów skośnych, zaleca się by znajdowały się 40-50 cm ponad poziomem kuchenki. W przypadku okapu do zabudowy, odległość powinna wynosić odpowiednio więcej – nawet 60 cm. Jeszcze większy dystans stosuje się w przypadku niektórych okapów przyściennych i wyspowych – na poziomie 70-75 cm. Warto też wspomnieć o coraz popularniejszych okapach sufitowych, które montuje się po prostu na poziomie sufitu.

Wysokość okapu względem płyty indukcyjnej

Kuchnie indukcyjne oraz kuchenki elektryczne wymagają nieco odmiennego podejścia w ustalaniu wysokości okapu. Standardowo przyjmuje się, że może on zostać zamontowany odpowiednio niżej niż miało to miejsce w przypadku kuchenek gazowych, bez obaw o jego uszkodzenie w wyniku ekspozycji na wysokie temperatury lub inne czynniki środowiskowe.

W przypadku okapów przyściennych skośnych, zalecana wysokość mieści się w przedziale 40-50 cm. Okapy do zabudowy powinny znaleźć się odrobinę wyżej – na wysokości 50 cm. Natomiast okapy w wariancie przyściennym oraz wyspowym powinny zostać umieszczone nawet 60-70 cm ponad poziomem płyty indukcyjnej. Natomiast okapy sufitowe można zamontować na identycznej wysokości co w przypadku kuchenek gazowych, czyli nawet 150 cm ponad poziomem płyty indukcyjnej.