Cicha kuchnia – jakie rozwiązania warto uwzględnić?

Cicha kuchnia to specjalny system pozwalający na zminimalizowania emitowanego na co dzień hałasu. Stworzenie cichej kuchni polega najczęściej na wykorzystaniu specjalnego okapu pozbawionego napędu, a także na wyborze pozostałych elementów wyposażenia i sprzętów AGD zgodnie z kryteriami cichej pracy. W tym artykule wgryzamy się w temat systemu cichej kuchni oraz prezentujemy najważniejsze wytyczne, których warto przestrzegać. Podpowiadamy także jak dobrać poszczególne sprzęty i urządzenia, by uzyskać najbardziej zadowalający efekt.

Odgłosy w kuchni – czyli co nam przeszkadza na co dzień?

Kuchnia to pomieszczenie solidnie wyposażone i często wykorzystywane, w którym wykonujemy rozmaite prace manualne dotyczące nie tylko gotowania. Z tych powodów w kuchni często towarzyszą nam takie odgłosy jak trzaskające drzwiczki od mebli, szum zmywarki, okapu i lodówki, a także inne mniej lub bardziej uciążliwe oddziaływania. Ponadto – w kuchni po prostu dużo się dzieje, domownicy spędzają w niej czas wolny, a często także przyjmują gości.

Okap i wentylacja – sprawdzone rozwiązania do cichej kuchni

Podstawą funkcjonowania cichej kuchni jest wybór okapu pozbawionego napędu, czyli tak zwanego okapu bezsilnikowego. Jego użytkowanie opiera się na wykorzystaniu specjalnego cichego systemu wentylacji dachowej, która będzie generować intensywny  ciąg. W ten sposób okap skutecznie sprawdza się w usuwaniu zapachów i zanieczyszczonego powietrza, a jego wydajność przerasta nawet tradycyjne warianty wyposażone w napęd. System cicha kuchnia jest obecnie z powodzeniem stosowany, tak w lokalach mieszkalnych, jak i komercyjnych, usługowych i gastronomicznych. Wbrew pozorom, montaż ujścia dachowego jest możliwy do zrealizowania w większości dostępnych budynków.

Meble do cichej kuchni – z mechanizmem cichego domyku

By zminimalizować odgłosy emitowane przez meble, warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich mechanizmy zamykania. Niektóre szafki i szuflady kuchenne wyposażone są w specjalne zawiasy lub prowadnice gwarantujące spowolnione zamykanie, nazywane po prostu cichym domykiem. Meble to są często wybierane przez młodych rodziców, którzy pragną by żadna aktywność kuchenna nie zaburzała snu ich pociech. Warto podkreślić, że cichy domyk pełni też funkcję ochronną i ma wpływ na wydłużoną żywotność całego mechanizmu.

Ciche urządzenia AGD – jak wybrać, by trafić?

Również inne sprzęty AGD wykorzystywane w kuchni mogą pracować w sposób cichy, a tym samym mieć wpływ na warunki akustyczne panujące w tym pomieszczeniu na co dzień. Warto zwrócić uwagę na poziom decybeli emitowanego hałasu. Mat o szczególne znaczenie w przypadku lodówki, zmywarki oraz innych urządzeń emitujących wibracje lub szumy. Nowej generacji zmywarki pracują poniżej poziomu 45 decybeli, czyli pozostają niemal niezauważalne w czasie normalnego dnia spędzonego w kuchni.

Na koniec pragniemy podkreślić, że niektóre rozwiązania przeznaczone do stosowania w aranżacji cichej kuchni mają charakter uniwersalny. Możemy wykorzystać filcowe podkładki pod meble (np. krzesła), odbojniki gumowe lub inne rozwiązania przeznaczone do szybkiego montażu.